Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα και φουλ για πρωτάθλημα!

Σε ένα παιγνίδι με εξαιρετικό ρυθμό και αρκετή ένταση, ο Απόλλωνας πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη απέναντι στο ΑΠΟΕΛ με 2-0 η οποία τον βάζει για τα καλά στο παιγνίδι του τίτλου.

Καλύτερος ο Απόλλωνας στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με τον Μάγκλιτσα λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ στην επανάληψη αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και να αποφύγει την ήττα, με τον Ζοάο Πέδρο στις καθυστερήσεις να κάνει το τελικό 2-0

Αρκετή ένταση στο παιγνίδι από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, χωρίς όμως να ξεφεύγουν από τα πλαίσια.

Πρώτο ημίχρονο

Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιγνίδι, δείχνοντας από την αρχή ότι θα δούμε ένα παιγνίδι με αρκετή δύναμη και πάθος. Ο ρυθμός ήταν γρήγορος από το πρώτο λεπτό, με το πρώτο σουτ να έρχεται από τον Βάντερ στο 5’ το οποίο όμως δεν ανησύχησε καθόλου τον Βάλε.

Όσο περνούσε η ώρα ο Απόλλωνας κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και έβαλε πίεση στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία, κερδίζοντας κόρνερ αλλά και φάουλ έξω από την περιοχή της ομάδας της Λευκωσίας.

Στο 11’ είχαμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιγνίδι, για τον Απόλλωνα. Έγινε ο συνδυασμός των παιχτών της ομάδας της Λεμεσού από τα δεξιά, ο Σακέτι έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του Μάγκλιτσα υπό πίεση του Μιλάνοφ, πέρασε μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Το ΑΠΟΕΛ πρόσεχε αρκετά στην άμυνά του ώστε να ανακόψει το γρήγορο ρυθμό που ήθελε να δώσει στο παιγνίδι ο Απόλλωνας, με τους παίχτες της ομάδας να σημαδεύουν αρκετά τον Πιέρο Σωτηρίου αλλά με την ομάδα της Λευκωσίας να δυσκολεύεται να αναπτυχθεί σωστά. Αντιθέτως, ο Απόλλωνας έφερνε τη μπάλα πιο εύκολα έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις.

Μέχρι το ημίωρο του αγώνα η μόνη μεγάλη φάση στον αγώνα ήταν αυτή του Μάγκλιτσα, είχε όμως καλό ρυθμό ο αγώνας. Είχε δύναμη και από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων και η ένταση ανέβαινε όσο περνούσε ο χρόνος, με τον Βασίλη Δημητρίου να «αφήνει» το παιγνίδι να ξεφεύγει αφού δεν έκανε χρήση της κίτρινης κάρτας στα σκληρά μαρκαρίσματα από τους παίχτες των δύο ομάδων.

Στο 39΄το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε κοντά στο γκολ, όταν ο Αλωνεύτης μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα αλλά για πολύ λίγο ο Ντε Καμάργκο δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή.

Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως, ο Μάγκλιτσα δεν αστόχησε όπως στην αρχή του παιγνιδιού! Μετά από λάος διώξιμο του Αστίθ μετά από σέντρα, η μπάλα έφθασε στα πόδια του Μάγκλιτσα ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ μέσα στην περιοχή άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Λεμεσού, ένα γκολ που φυσικά άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Ο Κροάτης όμως αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού και πριν λήξει το ημίχρονο, βγήκε εκτός αγώνα και την θέση του πήρε ο Γκίε ο οποίος επέστρεψε στα γήπεδα μετά από 84 ημέρες!

Δεύτερο ημίχρονο

Με αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για το ΑΠΟΕΛ, με τον Γιαμπερέ να παίρνει την θέση του Αστίθ με τον Τόμας Κρίστιανσεν να αλλάζει παίχτη στο κέντρο της άμυνας. Το ΑΠΟΕΛ με τέρμα πίσω, έπρεπε αναγκαστικά να παρουσιαστεί πιο επιθετικό στην επανάληψη και από την αρχή φάνηκε ότι οι γραμμές του ήταν πιο ψηλά, θέλοντας να βάλει περισσότερη πίεση στον Απόλλωνα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.

Στο 52΄το ΑΠΟΕΛ είχε τη μεγαλύτερη του ευκαιρία στο παιγνίδι, φθάνοντας πολύ κοντά στην ισοφάριση. Ήταν το φάουλ από τα δεξιά του Βάντερ, ο Κάνιας πήδηξε πιο ψηλά από όλους αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Όσο περνούσε η ώρα το ΑΠΟΕΛ έβγαζε περισσότερους παίχτες στην επίθεση με τον Απόλλωνα να έχει πιο παθητικό ρόλο προσπαθώντας να περιορίσει την επιθετικότητα που έβγαλε το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Η ομάδα της Λεμεσού δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα με τον Ντα Σίλβα να μην παίρνει αρκετές μπάλες ώστε να ηρεμήσει το παιγνίδι στης ομάδας του και να της δώσει ανάσες. Άφησε περισσότερους ανοιχτούς χώρους το ΑΠΟΕΛ αλλά δεν μπορούσε ο Απόλλωνας να τους εκμεταλλευτεί και να γίνει επικίνδυνος.

Το πρώτο σουτ του Απόλλωνα στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 68’ από τον Σεμέδο (ο οποίος νωρίτερα πήρε την θέση του Μπεντόγια), ήταν όμως πολύ αδύνατο, κάτι σαν… πάσα προς τον Βάτερμαν. Όσο περνούσε η ώρα ατονούσε η πίεση του ΑΠΟΕΛ, κάτι το λογικό λόγω και της κούρασης που έχουν οι παίχτες της ομάδας από τα συνεχόμενα παιγνίδια σε Κύπρο και Ευρώπη τις τελευταίες εβδομάδες. Σιγά σιγά έβγαινε περισσότερο στην επίθεση ο Απόλλωνας ο οποίος άρχισε να εκμεταλλεύεται αυτή την κούραση της ομάδας της Λευκωσίας, κερδίζοντας κάποια μέτρα στο γήπεδο.

Στο 76΄ο Απόλλωνας έφθασε πολύ κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα. Σε φάση διαρκείας, η μπάλα έφθασε στον Σακέτι έξω από την περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ αλλά απέκρουσε σωτήρια ο Βάτερμαν. Ένα λεπτό αργότερα πήγε να απειλήσει το ΑΠΟΕΛ, αλλά το σουτ του Μιλάνοφ ο οποίος δέχθηκε την πάσα από κόρνερ, βγήκε ψηλά έξω.

Όσο περνούσαν τα λεπτά έπαιρνε ένα πολύ γρήγορο ρυθμό το παιγνίδι με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει από τη μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη. Μετά το 75΄πήγε να χαλάσει το παιγνίδι από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων για κάποια σκληρά μαρκαρίσματα αλλά με την πάροδο του χρόνου επανήλθε η ηρεμία.

Ο Τόμας Κρίστιανσεν φρέσκαρε την επιθετική γραμμή της ομάδας του έχοντας νωρίτερα ρίξει στο παιγνίδι τους Εφραίμ και Γιαννιώτα, θέλοντας να δώσει νέα πνοή στο παιγνίδι της ομάδας του από τα άκρα. Στο 85΄το ΑΠΟΕΛ είχε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει το παιγνίδι, το οποίο είχε πάρει τρελό ρυθμό και από τις δύο ομάδες. Ο Ιωάννου μετά από φάση διαρκείας πήρε τη μπάλα έχοντας μπροστά το μόνο τον Βάλε, έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα ενώ σε σουτ που ακολούθησε οι αμυντικοί του Απόλλωνα απέκρουσαν πριν την τελική γραμμή.

Στο 91΄ο Απόλλωνας έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα για να κλειδώσει τη νίκη. Βγήκαν τρεις με ένας στην άμυνα το ΑΠΟΕΛ, η μπάλα έφθασε στον Παπουλή ο οποίος εντελώς μόνος με τον Βάτερμαν σημάδεψε τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ. Πραγματικά τεράστια ευκαιρία για κλειδώσει τη νίκη ο Απόλλωνας, στο πρώτο από τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων.

Στο 94’ το ΑΠΟΕΛ είχε μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Εφραίμ με τη μπάλα να κοντράρει σε κόρνερ. Εκεί όπου ο Ντε Καμάργκο έκανε την κεφαλιά αλλά απέκρουσε πάνω στη γραμμή ο Γκίε στερώντας από το ΑΠΟΕΛ το τέρμα της ισοφάρισης.

Και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με όλο το ΑΠΟΕΛ μπροστά, ο Ζοάο Πέδρο βγήκε μόνος απέναντι στον Βάτερμαν και με εντυπωσιακή λόμπα έκανε το 2-0 για την ομάδα της Λεμεσού, αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας!

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Σ.Αυγουστή): Βάλε, Κυριάκου, Βινισιους, Σέρτζιο, Βασιλείου, Σακέτι, Μπεντόγια (62’ Σεμέδο), Ντα Σίλβα, Πεδρο, Σαρδινέρο (78΄Παπουλής), Μαγκλίτσα (45’ Γκίε).

ΑΠΟΕΛ (Τ.Κρίστιανσεν):  Βάτερμαν, Αστίθ (46’ Γιαμπερέ), Μερκής, Μιλάνοφ, Ιωάννου, Κάνιας, Μοράις, Αλωνεύτης (68΄ Γιαννιώτας), Βάντερ(77΄ Εφραίμ), Ντε Καμάργκο, Σωτηρίου

Κίτρινες: Μάγκλιτσα, Σαρδινέρο, Σακέτι, Βασιλείου, Παπουλής / Κάνιας, Γιαννιώτας

Πηγή: cyprustimes.com