Το Αποέλ ρίχνεται σε πολύ λίγο στη μάχη για η  να αντιμετωπίσει τη Βέλγικη Άντερλεχτ .Ραντεβού με την ιστορία όπως μας έχει συνηθίσει η ομάδα της Λευκωσίας,μακάρι να μας κάνει ξανά περήφανους εμάς τους Κύπριους.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Μερκής, Ιωάννου, Μοράις, Εμπεσίλιο, Εφραίμ, Γιαννιώτας, Ντε Καμάργκο, Μπαράλ

Άντερλεχτ: Ρούμπεν, Σπάγιτς, Νάχαρ, Τσίπσιου, Άπια, Νούιτνικ, Ντεντόνκερ, Στάντσιου, Χάννι, Τίλεμανς, Τεόντορτσικ

Ροή του Αγώνα

Πιο καλά μπήκαν στον αγώνα οι Βέλγοι που έφταναν μέχρι την περιοχή του Αποέλ όμως εκεί τους σταματούσε η άμυνα των γαλαζοκιτρίνων.Απο την άλλη οι γαλαζοκίτρινοι  μπήκαν κάπως νοθρά και έκανα πάρα πολλά λάθη

Γκολ για την Άντερλεχτ στο 29ο λεπτό απο τον Στάντσιου με δυνατό πλασέ εντός περιοχής.Εκεί που άρχισε να ανεβαίνει η ομάδα του Κριστίανσεν ήρθε το γκολ απο τους Βέλγους ..

Αναγκαστική αλλαγή για το Αποέλ αφού ο Αστίθ τραυματίστηκε και στη θέση του πέρασε ο Λάγο.Η αλλαγή έγινε στο 40ο λεπτό

Τέλος του ά ημιχρόνου στο παιχνίδι στη Λευκωσία.Σε ένα κατάμεστο ΓΣΠ το Αποέλ δεν μπήκε όπως θα έπρεπε να μπει.Αντίθετα οι Βέλγοι ήταν καλύτεροι απο τους γαλαζοκίτρινους και εκεί που βρήκαν την άμυνα του Αποέλ ευάλωτη κατάφεραν να σκοράρουν.Ένα γκολ σίγουρα που έχει μεγάλη σημασία για τους Βέλγους καθώς είναι εκτός έδρας γκολ.

Με τη έναρξη του β΄ημιχρόνου  περιμένουμε σαφώς ένα καλύτερο Αποέλ,πιο παθιασμένο και πιο ουσιαστικό.Πρέπει να προσπαθήσει να σκοράρει και γιατί όχι να ανατρέψει το μέχρι στιγμής σκορ που δεν είναι υπέρ του.Οι Βέλγοι θα προσπαθήσουν να αμυνθούν και όταν βρουν την ευκαιρία για να αντεπίθεση να σκοράρουν και να κάνουν τη ζωή του Αποέλ ακόμη πιο δύσκολη.

Κάπως καλύτερα μπήκε  ο Αποέλ με πιο πολύ ενθουσιασμό αλλά ακόμη να αρχίσει να γίνεται πιο καταιγιστικός .Αυτά μέχρι το 60ο λεπτό.

Ένα πολύ ωραίο στιγμιότυπο που άρεσε πολύ στο κόσμου του Αποέλ.Ο Γιώργος Εφραίμ μετά απο ένα σκληρό μαρκάρισμα που του έκανε ο αντίπαλος αμυντικός  έπεσε κάτω και οι συμπαίκτες του  φώναζαν να γίνει αλλαγή.Αυτός σηκώστηκε και παρά  το σκληρό μαρκάρισμα  όπως φάνηκε και απο τις κάμερες ήθελε πολύ να συνεχίσει να αγωνίζεταΙ αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε και έγινε αλλαγή απο τον Βάντερ.

68' σε μια κλασική ευκαιρία ο Μπαράλ από κοντά δεν έπιασε καλά το σουτ...

Ο Ισπανός ήταν πρωταγωνιστής και στο 72' όταν ζήτησε πέναλτι ενώ δυο λεπτά αργότερα μια κεφαλιά του Ντε Καμάργκο πήγε ψηλά. Στο 77' ήταν και πάλι σειρά του Μπαράλ να απειλήσει με ωραία προσπάθεια και σουτ από δύσκολη θέση, με μόνο κέρδος το κόρνερ.

O Βάντερ στο 86' να έχει απίστευτο δοκάρι με έξυπνη εκτέλεση φάουλ από πολύ μακριά αφού είδε εκτός τον Ρούμπεν και πήγε να τον "κρεμάσει" αλλά δεν τα κατάφερε. Στην αντεπίθεση οι Βέλγοι έχασαν κλασική ευκαιρία, με τον Βάτερμαν να κερδίζει στο τετ-α-τετ Ατσεαμπόνγκ. Δυο λεπτά αργότερα η Άντερλεχτ έχασε άλλη μια τεράστια ευκαιρία, με τον Μπρούνο από πολύ κοντά και εντελώς αμακράριστος, να μην πιάνει καλά την κεφαλιά.

Τέλος του αγώνα με την Άντερλεχτ να παίρνει την εκτός έδρας νίκης  με 0-1 και να αποκτά σημαντικό πλεονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού στο Βέλγιο.Ο Αποέλ δεν ήταν αυτός που συνηθίσαμε,η Άντερλεχτ με πιο ουσιαστικό ποδόσφαιρο και μια όμαδα πιο καλά στημένη στο γήπεδο.

Τίποτα δεν τελείωσε,ο Αποέλ θα το παλέψει στο Βέλγιο και γιατί όχι να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα και να μας κάνει και πολύ περήφανους.